Pazar, Eylül 6

Kayıp Kromozom

Sonunda bitirdim bu güzel kitabı. Öncelikle kitaptaki senaryonun kurgusuna uyularak çekilecek bir film çok ses getirir. Kurgu dedim ancak olaylar günlük yaşantılardan alıntı niteliğinde. Yazar sadece diyalogları kurgulamış ancak konunun ana başlığını hiç terketmeden başarmış. Çok karışık bilgiler verdim ancak kısaca özetlersem;

Öncelikle ölümsüzlüğe ulaşmak amacı üzerine yazılmış bir kitap. Kitapta Hitler hakkında çok çarpıcı bilgiler mevcut. İlk kez okuduğum bir çok olay var. Dünya'da etkin güçleri ve bu güçlerin amacının ne olduğunu ortaya çıkaran bir eser. Sabra ve Şatilla katliamını kabaca biliyordum ancak burada detayınıda öğrendik. Tarihi olaylar hakkında bir çok detay mevcut. Bir özelliğide Notre Dame de Paris, British Museum, Vatikan, vs. Yerler ve eserleri öyle bir tasvir ediyor ki herşey gözünüzün önünde canlanıyor ve bu yerleri gezmek görmek gibi bir istek oluşuyor. Dinler arası diyalog ile ilgili çarpıcı olaylar mevcut kitapta. Keza İslamiyet hakkında da değerli ve hazmedilmesi kolay olmayan bilgilerlede süslenmiş bir kitap. Aşk'ında en saf ve yalın hali. Kitapta fazla belli edilmiyor ve çok az yer kaplıyor bu diyaloglar ancak kıvamı o kadar yoğun ki okuması zevk veriyor. Kısacası alıp okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Her zaman düşündüğüm ve mutlak suretle doğruluğuna inandığım bir tezide içten içe anlatıyor yazar. Yazarın kitap tanıtımı ve videosu şöyle :

Züheyr daha fazla yaklaşmadı Papa ve Hahambaşı'na. İki koluyla açtığı Lübnan bayrağıyla arkasını dönerken bağırıyordu: "Sabra ve Şatilla Sabra ve Şatilla Allahu ekber Sabra ve Şatilla Allahu..."


Gözleri korku içinde açılmış, alnındaki terleri net olarak gözüken bu Arap, milyarlarca insan tarafından izleniyordu. Asla unutulmayacak tarihi bir andı bu görüntü. El Cezire'nin aracındaki adam "Yetersiz, lanet olsun" diye tısladı. Bir silah sesi ve...

İnsanoğlu, Cennet'ten kovulduğundan beri devamlı ölümsüzlüğün, ölüme çare bulmanın, yaşlanmayı durdurmanın peşinde koşup durdu. Geçmişte bu ölümsüzlük araştırmaları genel olarak sihir, büyü, simya ve efsanelere dayanıyordu, ancak bilim artık çok ilerlediğinden, insanoğlu bilimsel olarak ölüme çare bulmanın peşine düştü; bu uğurda savaşlar çıkardı, toplama kamplarındaki insanları kobay olarak kullandı ve muazzam servetleri bu amaç için harcadı.

Kayıp Kromozom ne anlama geliyordu? Hazreti İsa'nın şu ana kadar açıklanmamış 2000 yıllık sırrı neydi? Hitler'in Kavanozu'nun içindeki kağıtlarda neler yazıyordu?

Kayıp Kromozom'u ararken, New York, Londra, Paris, Lübnan, Vatikan, Milano ve İstanbul'da geçecek soluksuz bir maceranın içinde kendinizi kaybedecek, Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler arasında diyalogu istemeyen ve dinler savaşını çıkarmayı amaçlayan korkunç bir suikastın sahne gerisindeki amansız mücadeleye tanık olacaksınız.


K from KAYIP KROMOZOM on Vimeo.

3 yorum:

peykân dedi ki...

videoyla birlikte çok etkileyici olmuş... güzel bir kitaba benzer...
inşllah okucam ben de...

Mehmet dedi ki...

Kitabı okumuş biri olarak gerçekten çok güzel yorumlamışsınız kitabı. Evet, bence de kesinlikle herkes okumalı, okutmalı...

Adsız dedi ki...

videodan etkilendim, bakalım içerikten de etkilenecek miyim...