Pazar, Mayıs 31

Acılara Tutunurken

Maç öncesi hem Sivas hemde Galatasaray yönetim ve teknik kadrosunun Tugay adına yaptıkları gözüme mecburiyetten yapılmış gibi geldi. Ancak taraftarın Tugay'ı bağrına basması ise hem ona sevgiyi hemde onun gibi karakterleri Galatasaray'da görme isteğini anlatıyordu. Nitekim Tugay'da bunu sonuna kadar hakediyordu. Manchester City'de kendisine başarılar. Umarım gelecekte Türk futboluna hizmet edecek noktalara gelir. Onla ilgili en öenmli anım. Ali Şen'in kendisini alacağız sözlerinin ardından Kayserispor maçına çıkmış ve güzel bir futbol oynaması. Maç sonu tribünlere çağırdığımızda formasının üstünü ve altını taraftara atması ardından taraftarın "Tugay bizim .... Fenerin" tezahuratından sonra yaptığı harekettir :)
Maça Galatasaray bütün bir sezonun acısını çıkartacağım der gibi bir hırsla başladı. Sivasspor karşı sahaya gelemior ve bir sezon boyunca vermedii pozisyonları veriyordu. Geçen hafta olduğu gibi bu haftada gol pozisyonları cömertce harcandı ilk yarı boyunca. Ancak Arda Kewell'ın zekasıyla topa dokunmadan verdiği pasla Petkovici karsısında buldu ve sol ayağı ile güzel bir gol attı. Sonrasında ise heryandan gelemeye başladı takım. Sivas sahasına sinmiş sadece seyrediyordu. Baros-Nonda-Kewell üçlüsü son vuruşlarda beceriksiz olunca ilk yarı tek golle kapanıyordu.
İkinci yarı başında Sivasspor Galatasaray'ın en büyük zaafının yan toplar olduğunu yine gösterdi ve Tum rahat bir şekilde kafa vurarak beraberlik golünü attı. Bu golde Mehmet Topal'ın stoper olamayacağını görmüş olduk. Sonrasında maç daha zevkli bir hal aldı ve iki takımda galibiyet için hücuma yöeneliyordu. Abdurrahmanîn olmayışı Sivasspor'u epeyi etkiliyor. Volkan'ı bile zorlayamadılar maç boyunca. Baros ve Nonda gol atmama inatlarını sürdürdüler kalan dakikalarda. Milan Baros ne kadar güçlü ve yönlü bir forvet olduğunu son maçında adeta şov yaparak belgeledi. Tek eksiği goldü, onun nedeni ise artık vuruşlarını estetik yapmak istesi diye düşünüyorum. Çünkü ilk geldiğinde kalsik avrupalı forvet gibi top ayağına geldiğinde düşünmeden kaleye vuruyordu ancak şimdi topu köşeye yada estetik bir biçimde filelerle buluşturmak isteği baş gösteriyor. Sanırım seyirci baskısının bi göstergesi bu hareketi. Arda maçı koparacak vuruşu yaparak 3 puanı ve Avrupa biletini kapıyordu. Maç sonunda ise garip duygularla terkediyordu Galatasaray'lı stadı.
Hasan ve Ümit'i stadda göremedik bu gerçekten üzdü beni. Tıpkı maç öncesi bu sene son senesi oalbilecek oyuncuların tribüne çağırılmaması gibi. Sezonun son maçını muhteşem bir oyunla kapattı takım.Özellikle ilkyarı oynanan futbolu şampiyon Beşiktaş bile oynayamamış olmaması Galatasaray adına bir acıdır. Uğur Uçar'ın son dakikada sahaya girmesi ve bir top kapması renkli ve duygulu anlar yaşattı herkeste. Gelecek sezon hakettiği ve özlediği 3 numaralı formayı sırtından çıkarmamasını diliyoruz. Acı geçen bir sezon oldu Galatasaraylılar için. Şampiyonluğun belkide en kolay kazanılabileceği bir sezondu. Ancak gerek sakatlıklar ve gerekse yönetim hatalrı yüzünden bu sezonun 5. kapanması çok şeyin değişmesi gerektiğini gösteriyor bizlere.Bu konu hakkında uzun bir sezon değerlendirmesi yaparız yaz boyu. Ancak şuda unutulmamalıdır ki bu maç Bülent Korkmaz'ın son kez Galatasaray başında çıktığı maç olmayacaktır. Gelecek yıllarda daha donanımlı ve daha güçlü bir şekilde bu takımın patronu olacaktır. Buna kendiside inanıyor o yüzden bu kadar emin olabiliyorum. Güzel bir birliktelik oldu ve belkide Galatasaray yönetimi yıllardır yapamadığı yada yavaş yavaş yapabildiği takım içi hastalıkları yok etme politikasını (kendilerince inandıkları hastalıklar) Bülent Korkmaz sayesinde daha rahat yapabilme imkanı buldu.

08-09 TSL Şampiyonu Beşiktaş

Tebrikler Beşiktaş. Garip geçen bu sezonda şampiyonluğu en çok onlar istediler ve hakettiler.

Cumartesi, Mayıs 30

Bu Son Veda

Bugün Ali Sami Yen'de büyük bir veda partisi var. Taraftar olarak bizimde buburuk vedalarda payımız çok. Özellikle Hasa Şaş konusunda kendimde dahil bir çok taraftarı suçlu buluyorum. Sadece şu resim bile çok şey anlatıyor. Galatasaraylılığından şüphe duymadık ancak çok kolay yargıladık sanki. Maldinin Milan'da onlarca hata yaptığı maça şahitlik ettim. Ancak bu kadar acımasızca eleştirilmedi hiç bir zaman. Biz ise hemen yargıladık. Bu sezon kötüydü Hasa Şaş, belkide futbol hayatının en kötü senesiydi. Ancak böyle bir vedayı haketmiyor. Galatasaray takımın son maçında kadroda bile olamayacak. Klübede değil tribünde bile izlemeyecek belkide.

Ümit Karan ise ayrı bi konu. Futbol stilini beğenemdiğimi çoğu kez yazdım. Ancak onun son vuruş kabiliyetinin yarısı Hakan Şükür'de olsa idi. Hakan hala İnter kadrosunda olurdu. Tıpkı Hasan Şaş gibi oda buruk ayrılıyor. Önceki futbolculara yapılanlar gibi. Geçen seneki şampiyonlukta ve Gerets li dönemdeki Hasan ile birlikteki performansı şampiyonluğu getirmişti bize. Hafızamda olan bir çok jeneriklik golü var. Geçen yılki Belediye maçında attığı rovaşata golü ise canlı canlı izlediğim için en net hatırladığım golü odur. Üzüiüyorum bu şekilde katkıalrı olan oyuncunun bu şekilde gönderilecek olmasına ve en büyük üzüntüm ise bu sezon golü bulunmamasıdır.

Shabani Nonda; gidecek oyuncular içinde belkide kalamk istemeyen tek oyuncudur. Çünkü bu sezonki isteksiz oyununun başka bir açıklaması olamaz. Geldiği sene yarım sezonda 10 gol ve bir çok asiste imza atarak şampiyonluk yolunu açmıştı kendisi. Topa hakimiyeti ülkemizde asla bulamadığımız tipte bir forvet olduğunu göstermişti bizlere. Ancak onun vedasına çokda üzülmeyeceğiz.

De Sanctis; çok kötü bir kaleci değil. Ancak kritik maçlarda yaptığı hatalar yüzünden gitmesi kaçınılmaz oldu. Avrupa performansı iyiydi bu sezon. ancak ligde yediği basit goller yüzünden bileti kesildi. Leo Franco gelecek deniyor onun yerine. Onunda Sanctis'ten çok üstün olduğunu söyleyemeyiz elbette. Oynarken takıma kattığı enerjisiyle hatırlayacağız kendisini.Sanırım oda böyle bir tarafar deneyimi yaşamaktan memnun olarak ayrılacaktır.

Tugay'ımızada veda ediyoruz bugün. Bugünün yönetim oalrak en doğru hamlesi kesinlikle Tugay'a yapılan jesttir. Ancak bunu bir çok oyuncu için göremedik. Nazmi abinin blogunda dediği gibi verilen yemek tam bir angaryaya dönüşmüştür. Belkide şampiyonluk kutlamsaı için ayırmışlardı o tarihi. Zira 17 Mayıs ve 28 Mayıs arasında 11 gün fark var. İyisiyle kötüsüyle bir sezonu daha kapatıyoruz bu akşam. Şahsi kanaatim ligi 4. bitireceğimiz yönünde. Sivasspor'u bari bir kez yenelim bu sezon. Gelecek sezon için yapılması gerek transferler konusundada geniş bir yazı yazmayı düşünüyorum. Tabi Mustafa Sarp gibi bir ismin transferinden sonra yazacağım isimleri klübe katabilecek vizyon olursa yönetimimizde. Herkese iyi seyirler. Beşiktaş'ada tebriklerimizi sunalım şampiyonlukları için.

Cuma, Mayıs 29

29 Mayıs 1453


Fethin 556. yılı hepimize kutlu olsun. 22 yaşında bu denli büyük olaya imza atan ve çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han'a saygılarımızı birkez daha gönderiyoruz. Tam 21 kez İstanbul başkaları tarafından ele geçirilmek için kuşatılmış ancak başarılamamıştır. İstanbul'un fethi için Haliç'e yağlı kütüklerle gemileri yürüten bu cefakar savaşçıların ruhlarını şad etme günü bugün. İstanbul'un fethi hakkında mevcut olan peygamberimizin hadisinide hatırlatmakta fayda var :
"Konstantiniyye(İstanbul) elbet Feth olunacaktır. Onu Feth eden Kumandan ne güzel Kumandan, Feth eden Asker, ne güzel Askerdir”
Ayrıca İstanbula gelen İran'lı şair Nedim'in yazdığı mısralar bile bu şehrin kutsallığını açıklıyor.

Bu şehr-i Sitanbul ki bî misl ü behâdır
Bir sengine yek-pare Acem mülkü fedadır
İstanbul’un evsâfını mümkin mi beyan hiç
Maksûd hemân sadr-i kerem-kâra senâdır
Nedim

Nice 556. yıllara İstanbul'un gerçek sahibi olarak girmek dilekleriyle.

Perşembe, Mayıs 28

Kerkük'e Irak Derler !

Altın Hızma türküsünü dinlerken nette bir şiire rastgeldim. Bu mısralara buraya aktarmaktan mutluyum. Ne zaman bu şarkıyı dinlesem ister istemez hüzünlere gark oluyorum. Bu şiire rastgelmek ise tuzu biberi oldu.

Irak derler, Irak derler,
KERKÜK'e Irak derler,
Gözden yakın görünür,.
Gönülden Irak derler

Yar meni o yar meni,
Uykudamı o yar meni,
Söz veripte gelmedi!
Unuttumu, o yar meni.

Bu sine kan ağladır,
Olsalar yar ağladır,
Her sine bir yara,
Her yara o yaradır.

Tarihtir adil hanem,
Sen kadar bende TÜRKEM,
Sense hür TÜRKİYEMSİN,
Bense esir KERKÜKEM...

Barcelona 2-0 ManUnited

Sahaya çıkan ilk 11 den beli olmuştu aslında maçın sonu. Ferguson forvetsiz garip sistemini kullanmayı tercih etti. Ronaldo'yu kanat yerine en uçta kullanmak yanlış bir tercih oldu. Maç boyu bu yanlışlık sürünce kaçınılmaz mağlubiyet gelmiş oldu. Xavi-İniesta istedikleri gibi oynadılar yine. Bu sezon Barca kendi futbolunu Chelsea dışında herkese kabul ettirdi. Kolay kurulmayacak bi sistemleri var ve eldeki futbolcular bu sistemi özümsemiş durumda. Kimsede kapris göremiyorsunuz. Ancak Henry bir yıl daha kaldırır bu oyunu. Yerine dşündükleri bir isim vardır elbet. Onuda seneye ısındırmaya başlarlar.

Messi istediği yerde oynadı ancak Ronaldo en uçta başarılı olamadı. Sylvinho kanadını o kullansaydı daha iyi olabilirdi. Henry geri gelmeyi bile düşünmedi maç boyu. Berbatov bu takımın golcüsü asla olamaz. Ben ManU ya yılalrdır İbrahimovic'i yakıştırıyorum. Ferguson inandığı isimleri transfer eden bir abtrenör. Sanırım bu yaz kaliteli bi forvet arayışına hemen başlamıştır. Bride Scholes ve Giggs konusu var. Onların yerinede orta sahaya bi takviye isteyecektir. Anderson beklenen isim olamadı. Bu yüzden Fletcher gibi bir isim dahi arandı bu maçta. Yazıyı gelecekle ilgili yazdım. Bunun nedeni ise Barca her maçta rakibini sürklase etti bu sene. Kupayı almasalardı kendilerini sevmeyen ben bile üzülürdüm. Nitekim Londra'da uzatmalarda atılan gol bu kupanın Barca'yı istediğinin bi göstergesiydi. Seneye final Madrid'de olacak. Bu Barca için dha keyifli bir final olur.

Çarşamba, Mayıs 27

Roma, 21:45

Maçın başlamasına saatler kaldı. Bu maç hakkında ne yorum yapsak boş olacağını düşünüyorum. Her iki takımda bu sezon ülkelerinde ligi forse etti diyebiliriz. Ronaldo - Messi kapışmasını izlemek keyif verecek. Herkese iyi seyirler...

BARCELONA
Victor Valdes, , Puyol, Pique, Sylvinho - Yaya Toure, Xavi, Busguest, Iniesta - Messi, Henry, Eto'o

MANCHESTER UNITED
Van der Sar - Brown, Ferdinand, Vidic, Evra - Scholes, Carrick, Park, Ronaldo - Tevez, Rooney

O An #7

ÇOCUK
Annesi gül koklasa,ağzı gül kokan çocuk;
Ağaç içinde ağaç geliştiren tomurcuk...

Çocukta,uçurtmayla göğe çıkmaya gayret;
Karıncaya göz atsa 'niçin,nasıl?' ve hayret...

Fatihlik nimetinden yüzü bir nurlu mühür;
Biz akıl tutsağıyız,çocuktur ki asıl hür.

Allah diyor ki:'Geçti gazabımı rahmetim!
Bir merhamet heykeli mahzun bakışlı yetim...

Bugün ağla çocuğum,yarın ağlayamazsın!
Şimdi anladığını,sonra anlayamazsın!

İnsanlık zincirinin ebediyet halkası;
Çocukların kalbinde işler zaman rakkası...

Necip Fazıl KISAKÜREK

Mayın Tuzağı

Suriye sınırındaki mayınları temizleme görevini Türk Silahlı Kuvvetleri kabul etmedi. Evet bu gerçek acıda olsa önümüzde duruyor. Yaklaşık 700 bin askeri olan ve askeri personeli olan kurum bu görevi yapamayacağını belirtip topu İsrail'lilere attı. Başbakanlık ise "One Minute" çıkışının şov amaçlı olduğunu bir kez daha gösterdi. İşi İsrail'e vermek için ordu ile karşılıklı paslaşıyorlar. Sınırın karşı tarafındaki mayınlarını temizleyen Suriye'yi görünce bir Suriye değilmiyiz sorusunu sormamak elde değil. Bu işin aslı nedir bilen varsa cevap lütfen...

Salı, Mayıs 26

Şike mi Var ?

Yukarıdaki klüp sezon boyunca iyi bir performans sergilemiş ancak son maçta Erzurumspor ile berabere kaalrak Pazarspor'u küme düşürmüştür. Bunun normal bir sonuç olmadığını herkes biliyor. Pazarspor başkanının yaptığı ağır ithamalra ise hala bir yanıt vermiş değiller. Karadeniz futboluna en büyük darbeyi yine Trabzonspor vurmuştur birkez daha. Gün gelecek onlarda bu takımların eline düşecekler elbet. Ordu, Giresun ve Rizespor'dan sonra şimdide Pazarspor'u küme düşürmüştür. Bu kin kime ve niyedir?

Not : Trabzon Karadenizspor - Erzurumspor maçı İddaa listesinden maç günü çıkarılmıştır.

Perşembe, Mayıs 21

Shaktar Donetsk 2-1 Werder Bremen

İstanbul finalleri hep güzel geçiyor. Dünde renkli ve heyecanlı bi futbol oynandı. Lucescu'yu tebrik etmek gerekli. Bu kadro ile iyi iş başardı. Brezilyalı oyuncuları nasıl yöneteceğini iyi biliyor. Hepsi takımı için oynadı. Ancak benim en beğendiğim isim defanstaki Chygrynski oldu. Atletik olduğu kadar topuda oyuna çok iyi sokabilen bi oyuncu. Werder Bremen Diego'suz yapabileceğim bu dedi ve maç boyu kısır bi görüntü sergilediler. Bu final herkese bir ders vermeli. Özellikle evinde tv başında bu maçı izleyen Adnan Polat ve şurekasına. Dün Saraçoğlu'nda olamamak çok kötüydü...

Salı, Mayıs 19

19 Mayıs 1919

O günkü gibi umutlu ve inançlı olmak dilekleriyle bayramımız kutlu olsun....

Pazartesi, Mayıs 4

Erdemli Olmak


Yapamayınca çekip gitmesini bilmekde bir erdemdir. Şuan Galatasaray klübü yönetiminde ve futbolun yönetiminde bulunan bütün sorumlular önce hesap verip sonrada gitmelidirler. Bu kadar komik bi yönetim asla bu takıma gelmemişti. Ancak koltuğu bırakacak değiller. Sanırım onlarıda Sivas maçından sonra bu taraftar gönderecek.