Salı, Ocak 5

Türk Sporunun Tek ve Gerçek Tehlikesi: Fenerbahçe


fenerbahçeye çekilen peşkeşler....
1. Fenerbahçe Kulübü öncelikle mülkiyeti hazineye ait olan Şükrü Saraçoğlu stadı yanındaki 25 bin m2'lik hazineye ait arazi hakkında Milli Eğitim Müdürlüğü ile anlaşma yapmış ve planlarda okul alanında bulunan bu arazinin ticaret alanı olarak planının değiştirilmesini gerçekleştirmiştir. (Bu plan değişikliği imar yasasına aykırıdır. Mimarlar Odası bu plana dava açmamıştır.)
Bu bölgenin çok ama çok uzağında 3 adet okul inşaatı yapma sözü vermiştir ve yapılacak ticaret alanının yıllık gelirinden cüzi bir pay Milli Eğitim'e verilmesi anlaşması yapılmıştır. Oysa bu bölgedeki 25 bin m2'lik bir arazinin değeri değil 3 okul, 15 okul yaptırılsa dahi bu arazinin maddi değerine ulaşamaz.
Burada önce "Uzun yıllar kirala sonra ihale ile yok pahasına tapusunu al." mantığı ile yola çıkıldığı aşikardır. Devlet aleni şekilde zarara uğratılmıştır. Ancak konuyu ne basın yazmış, ne de müfettişler araştırmıştır. Mimarlar odası da şehrin göbeğindeki bu olaya ses çıkarmamıştır. Spor kulübü olan Fenerbahçe devlet malı üzerinden holdingleşme yolunda ilk faaliyetini başarı ile gerçekleştirmiştir.
2. Ataşehir'de mülkiyeti Kadıköy belediyesine ait olan 60 bin m2'lik arazi:
TOKİ tarafından kamuya ayrılması için Kadıköy Belediyesi'ne bedelsiz hibe edilen bu arazi Kadıköy Belediyesi tarafından kimsenin ruhu duymayacak (Sadece Fenerbahçe Kulübü haberdar olacak) şekilde Bursa'daki yerel bir gazeteye ilan verilerek ihale ilanı yapılmış ve ("Maddi açıdan kötü durumdayım." diyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk İstanbul'un göbeğindeki 60 bin m2'lik bir araziyi Bursa'daki yerel bir gazeteye ilan veriyor.) sadece Fenerbahçe Kulübü'nün ihaleye girmesi sağlanmıştır. Doğal olarak Fenerbahçe Spor Kulübü bu araziyi (İmarı spor alanı iken) 30 yıllığına çok cüzi bir miktara kiralıyor. Daha sonra Fenerbahçe Spor Kulübü buranın imarını artırarak ve otel, ticaret, alışveriş merkezi olacak şekilde plan değişikliği yapılmasını sağlıyor. Burada inşaata başlıyor. İhaleden 2 yıl sonra da arsanın satışı için ihaleye çıkılıyor.
Tabi Kadıköy Belediyesi'nin paraya ihtiyacı var ya! 30 yıl üst kullanım hakkı başkasında olan arazinin ihalesine kim girer sizce? Tabii ki sadece üst kullanım hakkı elinde bulunan Fenerbahçe Kulübü ihaleyi metrekaresi 1000 TL'den alır. Halbuki hemen yanındaki arazi TOKİ tarafından metrekaresi 4000 TL'den satılmıştır. Devletin ne kadar zarara uğratıldığının açık bir belgesidir bu olay. Mimarlar Odası'ndan, bürokratlardan ve siyasilerden yine ses yoktur bu olaylar karşısında. Ülker burada şu anda inşaatı yapıyor ve bitirmek üzere...
Spor kulübü olan Fenerbahçe ise holdingleşme yolunda devletin bir imkanını daha kullanarak çok önemli bir adım atmıştır. En önemlisi bununla yetinmeyen Fenerbahçe yönetimi arazinin inşaat emsalini 2.07 ye çıkarmak için çalışmaları yürütmektedir. Bunun anlamı inşaat alanının mevcuda göre 3 kat daha artması ve arazi değerinin 1 milyar dolara ulaşmasıdır. Bunun izahı var mıdır?
3. Yine Ataşehir'de bulunan hazineye ait başka bir 50 bin metrekarelik arazi:
Fenerbahçe Kulübü'nün kiraladığı bu arazi tamamen yeşil alan. Kulüp yeşil alanın özel üniversite alanına alınması için belediyeye imar değişikliği talebinde bulunur.
Önce mahalle muhtarı "Hayır burayı imara açamazsınız." diyerek karşı gelir. Ancak aradan geçen süreç içinde nedense muhtarın fikri bir anda değişir. "Cüzi bir yeşil bırakırsanız plan değişikliğinize karşı çıkmam." der. Ve plan değişikliği gerçekleşir. Burada özel üniversite yapılacak ve bir öğrenci yıllık en az 15.000 tl vererek Fenerbahçe Holding A.Ş.'ye maddi katkıda bulunacak.
4. Düzce topuk yaylasında ormanın içinde tahsis edilen 150 dönümlük arazi:
Tesislerin yapımı için de Spor Toto'dan 8 Milyon USD destek alınır. Arazi bedava, tesis devletten... Peki bunlar neyin karşılığında?
5. Ankara - İncek, Gölbaşı'nda tahsis edilen 32 dönümlük arazi:
Neyin karşılığında?
6. Son olarak İstanbul'un en pahalı mahallesi olan Florya'da karşılıksız, 49 yıllığına kiralanan 4,5 dönüm arazi:
Bu araziyi kim, nasıl, hangi hakla veriyor? Hazine burayı Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne tahsis ediyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de bedelsiz 49 yıllığına Fenerbahçe'ye veriyor. Çok gizli ve sessiz çalışmalar ile...
Say say bitmiyor...
Tüm bunlar gerçekleşirken kimsenin ruhu duymuyor. Ama Seyrantepe de hiçbir zaman gündemden düşmüyor. Sözde Spor Kulübü olan Fenerbahçe de holdingleşme yolunda hızla devam ediyor, hem de limitsiz peşkeşler, gizlenen gerçeklerle... Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç bir spor kulübü devlet tarafından bu kadar destek görmedi!
Yukarıda sayılan konuların ne eşitlikle, ne adaletle, ne de yasalarla izah edilir yanı yok... 2-3 milyar dolar değerindeki bu araziler bedelsiz olarak Fenerbahçe'ye verilerek tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyor. Allah gözlerini doyursun...
uzun adam şikeci takımını küme düşmeken kurtardığı gibi mali açıdanda ihya etmeye devam ediyor.