Pazartesi, Mayıs 30

Galatasaray 2016 / 17
Çok uzun bir aradan sonra yine Galatasaray için klavye başına geçiyorum. Daha önce bu tarz bir yazıyı 2010/11 Adnan Polat sezonu sonunda yazmıştım ve köklü bir değişim ile 5 senede 3 şampiyonluk kazanıldı. Şuan için kulübün durumu çok daha iyi ve iyi kötü bir iskelete sahibiz. Bu kadroyu oluştururken teknik direktörden bağımsız ve avrupa kupalarına katılıyormuş gibi kadro yedeklemesini düşündüm. Biraz zor olsada Galatasaray çapında bir kulüp için yapılamayacak hamleler değil. Çok değil 3-4 mevkiye yapılacak transferler ile Türkiye ligi şampiyonluğu rahatlıkla elde edilebilir.

Öncelikle takımdan gitmesi gereken oyuncular ve elde edilecek gelir önemli bir konu. Donk, Rodriguez, Olcan ve Umut tan başka gelir elde edilecek isim yok gibi. Bu sebeple totalde elde edilecek 4-5 milyon euro iyi bir gelir olacaktır. Ayrıca maaş yükünden kurtarılacak isimlerin başında Hamit ve Sabri var. Yasin gibi sürpriz ayrılışlarda ekstra bir gelir demek olacaktır.

Yapılacak transferlerin ilk hedefi Selçuk'un partneri olmalı. Topal boşa çıkan bir isim ve şartlar mutlaka zorlanmalı. olmaması durumunda juventus'ta uzun bir süre sakatlık yaşayan Lemina'nın kiralanması mutlaka gündemimizde olmalı. Juventus gibi çıtası ŞL şampiyonluğu olan bir kulüp Lemina'yı kiralayıp performansını görmek isteyecektir. Lemina'da tıpkı Melo etkisi yaratabilir. Genç olmasına rağmen fizik gücü ligimizin çok üstünde.

Defans hattına uzun bir stoper aradığımız bir gerçek. Chedjou belki ayrılacaktır ancak şuan için kadromuzda. Schalke'den ayrılacak Neustadter güzel bir alternatif ancak WestHam United ihtimalide var. Neustadter ve Chedjou iyi olabilir fakat mevcut stoper rotasyonuda bence Türkiye ligi için geçerli.

Son olarak takımın uzun bir süre forvetsiz maçlara çıktığını biliyoruz ve bu bölgeye top class isim gerekli. Dzeko nun Roma'da uyum sağlayamadığı ve verimli bir sezon geçirmediği ortada. Dzeko nun kiralık olarak katılması konusunda tek engel avrupa kupalarına katılamamk olacaktır. Dzeko nun yedeklemesi ise Famara ile olabilir. Clermont'ta başarılı geçmiş bir sezonu var ve Galatasaray gelmeyi isteyecektir.

Bu 4 transfer için öncelikli olarak bonservis ödenmemesi düşünülmesi gereken bir konu. İmza ve kiralama ücretleri bütçeyi yormasa da Dzeko'nun maaşı ve Dzemaili'nin maaşı bütçe için engel oluşturabilir. Belki Dzemaili nin satışı düşünülebilir. Bu konuda Sneijder Emrah Başsan ile yedeklenmiş olabilir. Podolski bu mevkide oynayacak yetenektedir. Telles ve Bruma'nın dönüşüde rekabeti ve verimi arttıracaktır.

Kısacası bu şekilde bir öngörüm var ve teknik direktör seçimi sonrası belki bir güncelleme yapabiliriz.