Cumartesi, Ekim 3

Pamukyan İtiraflar

Pamukyan yine röportaj yapmış yabancı basınla. Kendi değişiminden bahsetmiş sürekli. Üstü kapalıda olsa röportajın içinde önemli ayrıntılar mevcut. Röportajdan bir kısmını yazmadan önce kendisini Nobel'e kadar götüren sözlerinin özetini hatırlatalım :
“Türkler 1 milyon Ermeni’yi 30 bin Kürdü katletti”

“Nobel ödülü için yaptığım konuşmada, ödülün beni değiştirmeyeceğini söylemiştim ama değiştirdi. Daha fazla okuyucum var. Banka hesaplarım ve maillerim kabardı. Ama edebiyata ayırdığım zaman da arttı, daha büyük vaatlerim var. Ödül, beni mutlu ve meşgul bir insan yaptı” açıklamasında bulundu. Yaşamını hem Türkiye’de hem de ABD başta olmak üzere yurt dışında ders vererek sürdürdüğünü anlatan Pamuk, “Koruma taşımaktan kurtulmam gerekiyor” ifadesini kullandı.
“Masumiyet Müzesi” adlı kitabındaki Kemal karakterinin kendisi olmadığını belirten Orhan Pamuk, şunları kaydetti: “Benim Kemal olduğumu düşünenleri anlayışla karşılıyorum. Hayatımız çok benzer. Üst sınıfız, hayatın güzelliklerinin tadını çıkartıyoruz. İkimiz de bunu paylaşıyoruz, fakir bir ülkede zengin biri olmanın rahatsızlığı. O, kendi sosyal grubundan çıkıp, birey olarak ayrılıyor.”


Üst sınıf olduğunuda vurgulayarak bitirmiş röportajını Pamukyan. Nobel için edebi eser yazmasına gerek yok (ki güzel yazdığınada inanmıyorum) çıkar yine asılsız iddialar savurur ve Nobel'i tekrar alır. Gerçi su sefer diyecekleri pek kaale alınmayabilir. Çünkü şu sıralar bütün bölücüler öyle laflar ediyorlarki Pamukyan'ınki onların yanında araya kaynayacak cinsten olabilir.

2 yorum:

üst sınıf fransız asilzadesi dedi ki...Üst Sınıf demek toplumda kültürel ve parasal imkan bakımından yüksek yerdekilerdir. Üst sınıftan çoğu kişi orhan

pamuğu sevmez, ayrıca üst sınıf demek kültürel bilgi ve medeniyet düzeyi ise dediğimiz gibi, o halde tarihini bilmek ,

ulusunu koruyup kollamak , çıkarlarını gözetmek, zekayı, bilgiyi kendi ülkenin insanının çıkarına ve insanlığın

çıkarına kullanabilmek demektir, ama sen emperyal arzuları olan ülkelerin insanı ve güçsüz ülkeleri sömürmesine alet

oluyorsan senin üst sınıf dediğin nerde bir ülkeye düşmanlık, nerde entellektüellik maskeli ülkeyi sömürtme eylemi

varsa, nerede amerikancı, rusçu, fransızcı, ermenici, kürtçü varsa onlara yalakalık edip kendi kendinize ödüller verip

boşa nutuk çekmenizdir.

Türkiye de ne yazık ki iki kelimeyi bir araya getirip saçma sapanda olsa bi cümle kurup nobel aldı diye peşinden

giden zavallılarda var, kadı ki adam şu yazdığından daha iyi bir kitap yazmış olsa ne yazar, ülkenin çıkarına

yazmadıkça, yalancı, iftiracı ve satılık kalem olduktan sonra. Kitap yazmışın çok büyük bişey değil ki bu, ama adam

Türkiye de bir Türk vatandaşı olarak ülkesi aleyhine küfredince nobeli alıp ses getirebiliyor, böylece küçük çaplı bi

yazar büyüdükçe büyüyor, kendininde dediği gibi batı ilgi gösterdikçe kendini geliştirip daha iyi kitaplar yazmaya

girişmiş başından beri, zaten hangi yazara büyük ödül, büyük imkanlar versen çok iyi bir yazar olma yolunda çalışıp

ilerleyecektir. Bizde elit ve üst sınıf olduğumuzdan, zengin ve kültürlü olduğumuz için pamukyanın sahtekar olduğunu biliyoruz, bunun ne oyunlarla buralara getirildiğini biliyoruz, hayatı romantik iki kitap üç psikolojik kitapla geçmiş zavallılardan değiliz ki ve orhan pamuğun küçüklüğünde okuduğu kitapların bilmem kaç misli okuduğumuz için orhan pamuk un anca cahil ya da bilgisiz kültürlü geçinen zavallılara hitap ettiğini biliyoruz.

Orhan Pamuk 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Işık, Şişli Terakki liselerinde okudu, Robert Koleji bitirdi. Ülkemizde çoğu işbirlikçi maaşlı emperyal ajanlar küçüklüğünden beri çoklarını takip edip kendine yararlı hale sokmaya çalışır, kültürel açıdan gelişmiş yerlerde farklı taktikleri varken gelişmemiş yerlerde farklı takdikler izlerler. Bu gidişata bakıldığı zaman küçüklüğünden beri onun tarafında olan destekleyen ermeni gurupları ve emperyal ajanlar orhan pamukyanın beynini sikti bıraktı, şimdi biz sikilmiş bi beynin maceralarını okuyoruz.

nobeli asla bana vermezler

aksilaz dedi ki...

Çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz. Bu bloga zaman ayırıp ufuk açtığınız için minnettarım.

Yazdığınız sebeplerdendir ki Atsız ve Aytmatov üst sınıf insanlardır.